Ελληνικά » Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες » my-studies » Συχνές Ερωτήσεις - Προβλήματα κατά την εγγραφή

Συχνές Ερωτήσεις - Προβλήματα κατά την εγγραφή

Παρακάτω παρουσιάζονται ορισμένες συχνές ερωτήσεις σχετικά με τη διαδικασία εγγραφής στην πλατφόρμα my-studies.

Ερώτηση 1

Κατά την εισαγωγή των στοιχείων μου στη σελίδα webadm.uoa.gr δεν δέχεται τον Αρ. ταυτότητας.

Απάντηση 1

[1]. Βεβαιωθείτε ότι εισάγατε τον Αρ. ταυτότητας που δώσατε στη Γραμματεία κατά την εγγραφή σας στο Τμήμα βάζοντας κεφαλαία ελληνικά στοιχεία και έξι ψηφία χωρίς κενά μεταξύ τους.

[2]. Αν δηλώσατε διαβατήριο, αυτό συμπληρώνεται με 0-3 κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες χωρίς κενό και ακολουθούν 4-9 αριθμοί χωρίς κενά.

[3]. Αν έχετε άλλου τύπου ταυτότητα (κυπριακή, στρατιωτική), τότε επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Τμήματος.

[4]. Αν παρόλα αυτά εξακολουθείτε να έχετε πρόβλημα, επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Τμήματος, για να λυθούν τυχόν προβλήματα συμβατότητας σχετικά με τον αριθμό ταυτότητας.

Ερώτηση 2

Εισάγω σωστά τον Αρ. ταυτότητας, αλλά εμφανίζονται παράθυρα που περιγράφουν κάποιο σφάλμα, ή λένε κάτι σχετικά με πιστοποιητικά και όρους ασφαλείας.

Απάντηση 2

Αυτού του είδους τα αναδυόμενα παράθυρα σας προειδοποιούν ότι χρειάζεται να αποδεχτείτε το ψηφιακό πιστοποιητικό ασφαλείας που εκδίδει το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Πατείστε συνέχεια ή αποδοχή πιστοποιητικού ή προσθήκη εξαίρεσης και στη συνέχεια πατήστε μόνιμη αποδοχή του πιστοποιητικού.

Για να αποφεύγετε την εμφάνιση τέτοιου είδους μηνυμάτων, μπορείτε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε μόνιμα το πιστοποιητικό ασφαλείας από τη διεύθυνση http://email.uoa.gr/help/uoa/

Ερώτηση 3

Κατά την εισαγωγή του ονόματός μου στα ελληνικά και στα αγγλικά μου βγάζει μήνυμα συντακτικού λάθους.

Απάντηση 3

Προσοχή στις γραμματοσειρές.

[1]. Κατά την εισαγωγή του ονόματός σας με λατινικούς χαρακτήρες θα πρέπει οι γραμματοσειρές να είναι οι αγγλικές και όχι κάποιες άλλες που χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο (π.χ τουρκικές).

[2]. Κατά την εισαγωγή του ονόματός σας με ελληνικούς χαρακτήρες θα πρέπει να τηρείτε τον τονισμό των λέξεων.

ΠΡΟΣΟΧΗ

• το πρώτο γράμμα να είναι κεφαλαίο και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις
  • να μην υπάρχουν κενά πριν και μετά το όνομα

Ερώτηση 4

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου για το my studies.

Απάντηση 4

Για τους προπτυχιακούς φοιτητές:

Η αλλαγή του συνθηματικού σας μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους:

• Εαν έχετε ήδη καταχωρίσει τον αριθμό του κινητού σας στις υπηρεσίες του ΚΛΕΙΔΙ:

Στείλτε ΑΚ στο 6981 3456 81 και θα σας αποσταλεί ο νέος σας κωδικός μέσω SMS.

• Εαν δενέχετε καταχωρίσει τον αριθμό του κινητού σας στις υπηρεσίες του ΚΛΕΙΔΙ:

Επισκεφθείτε την γραμματεία του Τμήματός σας και ζητήστε την αλλαγή του κωδικού σας.
    Στη συνέχεια μπορείτε να καταχωρίσετε τον αριθμό του κινητού σας τηλεφώνου μέσα από την εφαρμογή διαχείρισης υπηρεσιών που βρίσκεται στην σελίδα http://webadm.uoa.gr, προκειμένου να μπορείτε να αλλάζετε εύκολα τον κωδικό σας στο μέλλον.